Czasy się zmieniają. Dzisiaj portfel to oznaka dobrego stylu, a nie zło konieczne. Wygniecione banknoty i brzęczące monety luźno przemieszczające się w kieszeni, nie najlepiej świadczą o właścicielu. Ani garnitur Hugo Bossa, ani buty Louisa Vuittona nie pomogą, gdy okaże się, że nasz portfel to kawałek powycieranej szmaty. Ba, można zawsze spróbować hipsterskiego podejścia i zdecydować się na sakwę, ale to na pewno nie zabezpieczy naszych wszystkich podręcznych pieniędzy. Gustowny portfel to obowiązkowy atrybut zarówno eleganckiego mężczyzny, jak i nowoczesnej kobiety. Jak go wybrać?
Niezależnie od tego, jak bardzo banalnie to zabrzmi. Kupowany przez nas portfel powinien być dopasowany do naszych potrzeb i charakteru. Nie wystarczy wziąć pierwszego lepszego portfela z wyprzedaży w hipermarkecie, by poczuć się spełnionym. Portfel, podobnie zresztą jak zegarek czy buty, powinien być dopełnieniem naszej garderoby i podkreślać dobry gust. Wydaje się, że stylowy portfel powinien być przede wszystkim uniwersalny – pasować i do sportowych New Balance’ów, jak i eleganckich oksfordów.
Dla kogo?
Przed kupnem portfela powinniśmy jasno sprecyzować, dla kogo on będzie. Wyluzowany nastolatek raczej nie będzie zadowolony ze skórzanego Wittchena, podczas gdy osoba o ugruntowanym statusie zawodowym nie zadowoli się czymś mniej ekskluzywnym od Hugo Bossa. Ponieważ portfel może być gadżetem w pełni spersonalizowanym, nie powinniśmy kupować ich dopiero co poznanym osobom.
Portfel nadaje się jako prezent w zasadzie na każdą okazję. Można go podarować jako prezent urodzinowy, imieninowy, gwiazdkowy czy zwyczajnie koleżeński. Portfel można również kupić jako podarunek z okazji otrzymania awansu. Choć to kwestia gustu, lepiej wybierać matową, nie błyszczącą, skórę. Matowa skóra rzadziej będzie przecierać się i pękać, więc większe prawdopodobieństwo, że taki portfel dłużej nam posłuży. Kupując portfel na prezent, bezpieczniej jest zdecydować się na produkt z matowej skóry, ponieważ poza uniwersalnością, większości osób po prostu bardziej się podoba. Warto również zwrócić uwagę, czy osoba, której chcemy kupić portfel lubi markową odzież. Jeżeli tak, to portfel także powinien być jednej z lepszych film.
Zakup portfela dla siebie nie powinien nikomu przysporzyć problemu. Trzeba dokonać wyboru typu, rozmiaru, kształtu czy koloru portfela, materiału, z jakiego go wykonano, a także ceny. Sami wiemy najlepiej czego dokładnie potrzebujemy, przez co mamy pewność, że kupując portfel dla siebie, zawsze będzie to zakup trafiony.
Na różne potrzeby
W sklepach można znaleźć różnego rodzaje portfele, odpowiadające zróżnicowanym gustom swoich użytkowników. Mamy zatem portfele typowo damskie i typowo męskie, uniwersalne i dla dzieci. Wybierając portfel powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów opisujących jego jakość. Dzięki temu pozwoli uniknąć nam to błędu i zagwarantuje odpowiedni wybór. Należy zwrócić uwagę na:
- Materiał i jakość wykonania;
- Typ portfela;
- Wielkość i kształt;
- Cenę;
- Kolor;
- Rodzaj zapięcia.
Kupując portfel skórzany, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiej skóry został on wykonany. Podobnie gdy kupujemy smartfona czy laptopa – jakość materiału i spasowanie poszczególnych elementów powinny nas zainteresować w każdym przypadku. Nie tyczy się to tylko drogich, skórzanych portfeli, które są wytrzymałe i wysoce estetyczne. Nawet sportowy portfel z tworzywa sztucznego może być dobrze wykonany i służyć przez wiele lat.
Generalnie portfele mogą być wykonane ze skóry naturalnej, skóry sztucznej, materiałów syntetycznych, ale także i różnego rodzaju tworzyw sztucznych, w tym plastiku. Najdroższe i zarazem najtrwalsze są portfele skórzane, ale zapewne znajdzie się grupa osób, którym nie będą one odpowiadały z uwagi na klasyczny i nieco „staroszkolny” design. Portfel skórzany ma jednak tę przewagę, że będzie pasował do każdego stroju – niezależnie czy będzie to outfit typu smart casual, czy smoking na wyjście do opery. Najpopularniejsze są natomiast tańsze pochodne skóry, czyli skaj, zwany często skórą ekologiczną. Dla młodych ludzi o wiele ciekawsze będą zapewne kolorowe portfele wykonane z materiałów sztucznych, których jednak nie cechuje wysoka trwałość. Są stosunkowo tanie, bo trzeba je regularnie wymieniać na nowe. Spora część pań także rezygnuje ze skórzanej, stonowanej klasyki na rzecz żywszych kolorów oferowanych przez wyroby z tekstyliów. Na rynku są dostępne także portfele wykonane z plastiku czy nawet wykańczane elementami metalowymi.
Kupując portfel musimy zdecydować się na jeden konkretny modeli. Warto zatem mieć świadomość jakie typy portfeli są dostępne na rynku i czym się charakteryzują. Oto one:
- Portfele klasyczne to eleganckie, najczęściej skórzane produkty o klasycznym rozmiarze i kształcie, polecane szczególnie dla panów. Dobry portfel skórzany może kosztować nawet kilkaset złotych.
- Pormonetki dla kobiet to niewielkie portfele, wykonane zazwyczaj ze skóry naturalnej lub sztucznej. Są eleganckim drobiazgiem, który bez większego problemu zmieści się w damskiej torebce.
- Portfele dla nastolatków są zazwyczaj żywe, kolorowe, zaopatrzone w zabawne obrazki, na które moda zmienia się sezonowo. Najczęściej są one wykonane z tekstyliów i nie cechuje je zbyt wysoka trwałość, ale niektóre firmy produkujące galanterię skórzaną także produkują młodzieżowe portfele.
Wielkość i kształt portfela powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Panowie będą raczej wybierać poręczne, kwadratowe modele bez większych problemów mieszczące się w kieszeni spodni, płaszcza czy marynarki. Panie mają większe pole manewru – mogą wybierać między skrajnościami – od drobnych portmonetek najlepszych do kopertówek po ogromne, nawet kilkunastocentymetrowej długości portfele do modnych i coraz częściej noszonych przez kobiety toreb. Zasada generalnie jest taka, że portfel musi zmieścić się do torebki – dojrzałe kobiety preferują dłuższe modele, w których banknoty mieszczą się w całości, młodsze zdecydują się zapewne na subtelniejsze portmonetki. Być może po prostu z czasem przybywa pieniędzy i trzeba większych portfeli, by je wszystkie pomieścić. Kształty portfeli mogą być przeróżne, ale uogólniając można stwierdzić, że mężczyzna wybierze raczej kwadrat, a kobieta prostokąt.
Istotne jest także zamykanie kupionego portfela. Zapięciem może być zatrzask, zamek błyskawiczny lub metalowe chwytaki. Młodzieżowe modele wykonane z materiałów syntetycznych często są zapinane na rzep. To bardzo praktyczne i przez wielu uważane za „cool”, ale dla osób starszych odgłos odrywanego rzepu może irytować. Ponadto zamknięcie to z czasem się wyrabia i albo trzeba je przeszyć, albo kupić nowy portfel. W bilansie ekonomiczny zawsze ta druga opcja jest bardziej opłacalna. Męskie portfele często nie mają żadnego zapinania, tylko chowane do wewnątrz specyficzne skrzydełka. Tak jest bardziej „po męsku”.
Kolor i zdobienia obecne na portfelu to już rzecz gustu, kwestia wyjątkowo indywidualna. U eleganckich biznesmenów zasada jest prosta: najlepsza będzie czarna, brązowa lub szara skóra naturalna pozbawiona zbędnych emblematów i dodatków. Jedynym, które może się pojawić jest logo producenta, pod warunkiem, że inwestujemy w gadżet markowy, a nie bazarowy chłam. Kobiety mają już znacznie szersze pole manewru – kolor portmonetki mogą dobierać pod aktualne trendy modowe. Styliści jednoznacznie podkreślają, że kolor portfela/portmonetki powinien korespondować z kolorem torebki. Zdobiące portfel różnego rodzaju kryształki czy inne biżuteryjne dodatki to element mile widziany, ale niekonieczny. Najbardziej różnorodne są portfele młodzieżowe, gdyż nawiązują one do przeróżnych subkultur, często zatem pojawiają się na nich naszywki ulubionych zespołów muzycznych, drużyn piłkarskich czy filmów.
Nie bez znaczenia jest także wnętrze kupowanego portfela. Produkt z licznymi kieszonkami powinien znaleźć się w użytku osób, które często podróżują, mają sporą liczbę kart kredytowych, kuponów rabatowych i lojalnościowych oraz mają wkalkulowane w bagaż pokaźne gabaryty posiadanego portfelu. Może jednak okazać się, że nadmierna liczba kieszonek i przegródek to dla wielu problem, niepotrzebnie zwiększający gabarytu gadżetu. A przecież zamiast irytować się złośliwością rzeczy martwych, przed kupnem portfela, można było przeanalizować ilość posiadanych kieszeni skontrowanych z liczbą schowków, których naprawdę potrzebujemy.
Komu zaufać? Ile zapłacić?
Dwa najtrudniejsze pytania na sam koniec, choć bynajmniej nie są one najmniej istotne. Ile trzeba zapłacić za dobrej klasy, elegancki portfel oraz której ze znanych firm można zaufać? Jeżeli chodzi o kwestie finansowe, to rozpiętość cenowa jest tu ogromna. Dobry jakościowo portfel można kupić za 150-200 zł, ale za produkt z najwyższej półki można zapłacić nawet 5 razy więcej. Swoje modele wypuszczają praktycznie wszystkie sieci odzieżowe od Reserved po Hugo Bossa. I w świecie portfeli obowiązuje podobna reakcja łańcuchowa, co w modzie – im projektant sygnujący produkt swoim nazwiskiem słynniejszy, tym jakość portfela wyższa, a to z kolei ustawia cenę dla odbiorcy.
Jeżeli chodzi o najbardziej znanych producentów portfeli to obecnie prym wiodą takie marki, jak Wittchen, Puccini, Petersen, Ochnik, Pierre Cardin czy Cerrutti 1881. Popularne wśród konsumentów są także wyroby koncernów sportowych – Puma, Adidas, Nike, Bergsona czy Rossignola. Wykonane z tworzyw sztucznych często spełniają swoją rolę, a na dodatek są bardzo lekkie.
Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają, choć niewątpliwie ułatwiają wiele spraw. Ale nawet najwięksi bogacze swoje karty kredytowe i banknoty muszą gdzieś trzymać. Bez dobrego i stylowego portfela będą wyglądać niepoważnie. To dlatego odpowiedni portfel powinien być tak istotny dla każdej szanującej pieniądze osoby. Szkoda tylko, że wciąż nie udało się stworzyć portfela, który włożone weń pieniądze by… pomnażał. Pomarzyć zawsze można.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Warto wspomnieć też o cienkich portfelach – to specjalnie zaprojektowane portfele tak, żeby były maksymalnie pojemne przy zachowaniu niewielkich wymiarów. Przydatne zwłaszcza dla mężczyzn – do garnituru gdzie każdy większych rozmiarów portfel od razu widać i to burzy nasz wygląd. To tzw. Slim Wallets. Zobaczcie np http://slimwallet.pl