Podobno diamenty są najlepszym przyjacielem kobiety. Nie sposób jednak przecenić złotej biżuterii, odpowiedniej i do codziennej, i eleganckiej stylizacji. Kupno złotej biżuterii wbrew pozorom nie jest takie proste. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Złota biżuteria zawsze prezentuje się świetnie, nigdy się nie starzeje i nie wychodzi z mody. Złota biżuteria najwyższej próby nie powinna powodować przebarwień i matowieć jak zawierające mniej cennego kruszcu mieszanki. Ponieważ złoto jest bardzo plastyczne, można z niego wykonać ozdoby praktycznie w każdym kształcie – cienkie jak włosy i duże jak kartka papieru. Złota biżuteria to doskonała inwestycja z kilku różnych powodów.
Dlaczego warto kupić złotą biżuterię?
Ładna złota biżuteria ma niewątpliwą wartość artystyczną, choć warto pomyśleć o niej jako o inwestycji. Wykresy z ostatnich 30 lat jednoznacznie wskazują kilkukrotny wzrost wartości biżuterii. Jest to szczególni widoczne w przypadku złota. Regularny wzrost cen odnotowuje się także w przypadku brylantów i innych kamieni szlachetnych. Wydaje się, że najlepszym sposobem na przechowanie i wzrost wartości w jednym produkcie jest złoty pierścionek z brylantowym „oczkiem”.
Złota biżuteria może być traktowana także jako zabezpieczenia na ciężkie czasy. Te niewątpliwie nie są korzystne. Obecnie żyjemy w dobie jednego z najdłuższych kryzysów ekonomicznych wszech czasów. Dokładając do tego niepewną sytuację na Ukrainie, groźba konfliktów zbrojnych niedaleko naszego kraju wcale nie jest wymysłem. W przypadku wojny lub ataku terrorystycznego, każdy bank ma prawo zamrozić wszelkie aktywa. A w takich sytuacjach takie „błyskotki” jak złota biżuteria mogą być doskonałą polisą ubezpieczeniową.
Wielu znawców rynku przekonuje, że w dużej mierze to ogromna popularność biżuterii wpłynęła na potęgę najludniejszych krajów na świecie, takich jak Chiny czy Indie. To właśnie mieszkańcy krajów azjatyckich nie wyobrażają sobie życia bez biżuterii, która spełnia nie tylko rolę ozdobną, ale i religijną. Można to zaobserwować szczególnie na początku każdego roku kalendarzowego, kiedy to w Indiach jest najlepszy okres zawierania związków małżeńskich. Sprzedaż biżuterii wzrasta nawet o 50%! Nie powinno to nikogo dziwić, bo już od dawna złoty naszyjnik, bransoletka czy pierścionek jest najlepszym prezentem ślubnym dla Hindusów.
Próby
Jednym z głównych parametrów, na które zwraca się uwagę przy zakupie złotej biżuterii jest próba. Niezależnie od jubilera, oznacza ona to samo, bo istnieje uniwersalny system identyfikacji prób obowiązujący na całym świecie. W oznaczeniu 18K, literka „K” oznacza karat i informuje jaki procent czystego złota zawiera dana biżuteria. Im większa liczba karatów, tym wyższy procent złota w biżuterii. Dla przykładu: 18-karatowe złoto ma 0,250% domieszek i 0,750% czystego złota, dlatego jego próbę określa się jako 0,750. Z kolei 14-karatowe złoto ma 0,415% domieszek i 0,585% czystego złota – stąd nazwa próby 0,585. 12-karatowe złoto ma połowę czystego złota i domieszek (próba 0,500).
Oczywiście, istnieją także niższe próby złota, np. 10K, 9K lub 8K, ale zawartość w nich czystego złota jest minimalna. Rzadko stosuje je jako ekskluzywną biżuterię, bo złoto próby poniżej 0,500 szybciej się utlenia, co sprawia, że na powierzchni danego produktu powstaną tlenki innych metali, a złoto szarzeje. Warto podkreślić, że biżuterii z czystego złota praktycznie się nie wykonuje ze względu na miękkość tego metalu. Stosowanie różnego rodzaju domieszek wzmacnia stop i zwiększa jego trwałość. Najpopularniejsze i optymalne do obróbki jest złoto próby 0,585.
Na co zwrócić uwagę przy kupnie złotej biżuterii?
Eksperci zaznaczają, że na całym świecie są tysiące miejsc sprzedających podróbki złota. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki i pozwolą cieszyć się prawdziwym złotem. Oto 5 takich, które na zawsze powinniśmy sobie zapamiętać.
1. Wybierz odpowiedniego jubilera. Złotą biżuterię można kupić u renomowanego jubilera, na bazarze lub w Internecie. Jeżeli chcemy być pewni, że nie zostaniemy oszukani wybierajmy te zakłady z najwyższej półki. Warto pamiętać, by dokładnie obejrzeć kupowaną „błyskotkę”, najlepiej z osobą, która ma jakieś doświadczenie w tym temacie. Warto pamiętać, że jubiler nie ponosi odpowiedzialności za wadę biżuterii, jeżeli konsument wiedział o niej w chwili zakupu albo była ona dostrzegalna na pierwszy rzut oka.
2. Udokumentuj transakcję. Nawet najbardziej korzystne na pierwszy rzut oka transakcje mogą w dłuższej perspektywie być niekorzystne. Kupno złotej biżuterii z niepewnych źródeł, bez certyfikatu autentyczności i paragonu może być wielkim błędem.
3. Zbadaj gęstość biżuterii. Gęstość złota jest powszechnie znana i wynosi 19,3 g/ml – więcej niż większość metali. Tylko platyna, osm, iryd i neptun dysponują większą gęstością od złota. Jak w prosty sposób można zweryfikować czy pożądany przez nas produkt faktycznie jest złoty? Niezbędne będzie nam do tego naczynie z wodą, najlepiej z podziałką. Najpierw dokładnie ważymy przedmiot i zapisujemy jego wagę. Potem wlewamy wodę i zapisujemy objętość. Na końcu umieszczamy biżuterię w naczyniu i zapisujemy poziom wody. Obliczamy różnicę między pomiarami i wyrażamy ją w ml. Dzieląc masę przez objętość obliczamy gęstość. Jeżeli wynik oscyluje w granicach 19, oznacza to, że sprawdzana biżuteria jest faktycznie złota.
4. Umieść magnes nad biżuterią. Ponieważ złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych, nie powinno być przyciągane przez magnes (jeżeli tworzący biżuterię stop w większości składa się ze złota). Jeżeli „błyskotka” jest przyciągana przez magnes, kupowany przedmiot to podróbka. Ale uwaga – fałszerze coraz częściej dodają do biżuterii metale niemagnetyczne, które podobnie jak złoto, nie reagują na obecność magnesu.
5. Dokładnie obejrzyj kupowaną biżuterię. To najprostsza porada ze wszystkich, ale przez wielu bagatelizowana. Warto sprawdzić czy na interesującym nas produkcie nie ma przebarwień. Jeżeli biżuteria jest tylko pozłacana, z czasem zewnętrzna warstwa zacznie się ścierać, co będzie widoczne.
- Zobacz także | Wybieramy pierścionek zaręczynowy na każdą kieszeń
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.