Perfumy to nieodłączny towarzysz każdej kobiety. Ale w ostatnich latach, także i panów. Statystyki pokazują, że dziś ponad 30% wszystkich dostępnych na rynku perfum, stanowią kosmetyki zapachowe dla mężczyzn. O perfumach dyskutuje się i na salonach, i na ulicach. Niestety, w trakcie tych rozmów często jest powielane sporo nieprawdziwych informacji. Oddzielmy ziarno od plew.
Niedawno rozwialiśmy najpopularniejsze mity o opalaniu, dzisiaj na tapetę bierzemy coś równie bliskiego naszej skórze – perfumy. To ważne, bo niebawem na rynku pojawią się jesienne kolekcje, na które wiele z Was zapewne się zdecyduje. To artykuł nie tylko dla kobiet, bo mężczyźni coraz bardziej świadomie wybierają zapachy dla siebie. Podobnie zresztą jest z operacjami plastycznymi, że to nie tylko wymysł znudzonych kobiet.
Te same perfumy pachną inaczej na różnych osobach – FAKT
Na każdym człowieku zapach perfum rozwija się inaczej. Na proces ten wpływa mnóstwo czynników, a do najważniejszych należą geny, rodzaj skóry, dieta, przyjmowane leki, stres i temperatura ciała. Oznacza to, że skoro Twoja ex spryskana Chanel No.5 pachniała zniewalająco, nie oznacza to, że tak samo będzie z każdą poznaną kobietą. Ale daj im szansę rozkwitnąć. Kobietom, nie zapachom. A może i na odwrót.
Przy nakładaniu perfum powinno się pocierać nadgarstki – MIT
To jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas testowania perfum. Po nałożeniu zapachu nie pocierajmy nadgarstków, bo zwiększamy przez to parowanie, a to sprawia, że zapach szybciej się ulatnia. Jest to konsekwencją faktu, że poszczególne nuty zapachowe mogą rozkładać się w różnych temperaturach.
Z czasem używane perfumy przestaje się czuć – FAKT
O tym, że perfumy pięknie pachnące dla nas przy pierwszym kontakcie, z czasem „tracą” swoje właściwości wiadomo od dawna. Nie jest to jednak wynik ich budowy, a ograniczeń naszych zmysłów. Kiedy używamy przez dłuższy czas jednego zapachu, nasz zmysł przyzwyczaja się do niego i po pewnym czasie przestaje go odbierać. Także nasi bliscy po pewnym czasie będą obojętni na nasz zapach. Jaki będzie to czas? Ciężko jednoznacznie określić, bo tempo przyzwyczajenia się do danego zapachu jest kwestią wysoce indywidualną. Każdy z nas przechodzi to inaczej.
Testery są lepsze jakościowo niż perfumy – MIT
Jest to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących perfum. Wielu osobom wydaje się, że testery wystawione na półkach sklepowych są mocniejsze od sprzedawanych perfum, bo przecież muszą być trwałe pomimo setek, jeżeli nie tysięcy spryskań. A nie jest to możliwe, zwłaszcza jeżeli perfumy i tester mają tę samą „łatkę”, np. EdP. Tak naprawdę tester różni się od sprzedawanego flakonu tylko naklejonym lub nadrukowanym napisem „tester”. Jakość perfum jest taka sama, choć w pomniejszych sklepach kosmetycznych czasami faktycznie można zostać oszukanym. Dobór testerów odbywa się na zasadzie losowanie konkretnej liczby flakonów przeznaczonych do sprzedaży. Często są to produkty lekko wybrakowane, pozbawione jednego z mniej ważnych elementów czy z uszkodzonym flakonem. Ale perfumy w ich wnętrzu są takie same.
Na tłustej skórze perfumy utrzymują się dłużej – FAKT
Rodzaj skóry ma ogromny wpływ na intensywność zapachu. Może nie jest to oczywiste, ale wynika z prostych zasad dyfuzji i przenikania płynów do wnętrza ciała. Na osobach o suchej skórze, perfumy krócej się utrzymują, bo po prostu szybciej się wchłaniają. Dlatego trzeba aplikować je częściej. Z kolei na tłustej skórze perfumy utrzymają się dłużej. Co więcej, ich zapach będzie intensywniejszy, bo cząsteczki perfum dobrze rozpuszczają się w tłuszczach.
Perfumy nie mają terminu przydatności do użytku – MIT
To jeden z największych mitów dotyczących perfum. Podobnie jak wszystkie inne kosmetyki, perfumy także mają termin przydatności do użytku. Przyjęło się, że począwszy od pierwszego użycia, perfumy nadają się do użytku przez okres 24-36 miesięcy. Oczywiście, zależy to od warunków przechowywania, bo zapach, który przestoi kilka tygodni na słońcu będzie do wyrzucenia, a taki nieotworzony, schowany gdzieś pod łóżkiem, prawdopodobnie nada się do użytku i wyciągnięty po 5 latach. Największym wrogiem perfum jest zmiana temperatur. Osoby, które używają więcej niż jednych perfum na raz, powinni zaopatrzyć się w specjalne flakony podróżne, które sprawdzą się szczególnie na wakacjach.
Perfumy wpływają na nasz nastrój – FAKT
Już od jakiegoś czasu wiadomo, że perfumy wpływają na nasz nastrój i to w znacznym stopniu. Udowodniono naukowo, że niektóre perfumy działają uspokajająco (np. lawenda czy rumianek), a inne pobudzająco (bergamotka czy neroli). To dlatego kobiety mają na swojej toaletce kilka różnych flakonów. Bo przecież inny zapach stosuje się do pracy, inny na wyjście ze znajomymi, a jeszcze inny na randkę. Proste. Jak zasada działania faceta.
Trwałości perfum nie da się przedłużyć – MIT
Kwestia trwałości zapachu jest bardzo indywidualna. Oczywiście nie da się stworzyć zapachu, którzy na stałe przywiąże się do naszej skóry i na zawsze odmieni naszą naturalną woń. Przyjmuje się, że zapach wody perfumowanej powinien utrzymywać się 6-8 godzin, podczas gdy wody toaletowej połowę krócej. Ale trwałość perfum można przedłużyć w naturalny sposób. Wystarczy stosować ulubiony zapach w różnych postaciach. Warto spróbować kombinacji z mydłem perfumowanym lub żelem perfumowanym i mleczkiem do ciała oraz pudrem, wodą toaletową lub perfumowaną. Tu więcej możliwości mają kobiety. Mężczyźni po prostu muszą częściej się pryskać.
Niektóre zapachy są pochodzenia zwierzęcego – FAKT
Obrońcy praw zwierząt nie będą zadowoleni z tego powodu, ale nie da się ukryć, że niektórych zapachów nie da się odtworzyć podczas reakcji chemicznych. Nadal popularne są zapachy, takie jak piżmo, ambra czy cywet, które są obecne w przemyśle perfumeryjnym od zawsze i są nikłe szanse na ich odtworzenie w laboratorium. Wiele zapachów, szczególnie męskich, ma w swoim składzie składniki pochodzenia zwierzęcego.
Perfumy mają działanie przyciągające – FAKT
Perfumy od wielu lat były uważane za magiczne krople miłości, działające niczym afrodyzjak. Poznając zapach drugiej osoby możemy odkryć jej charakter i temperament. Dobrze dobrane perfumy pomogą zwrócić na siebie uwagę przechodzącej obok osoby albo zwabić potencjalnego ukochanego. A czasami przecież zwykły uśmiech czy wymiana spojrzeń wystarczą, by zawrzeć nową znajomość.
Perfumy powinno się przechowywać w łazience – MIT
Dla trwałości perfum ważne jest ich odpowiednie przechowywanie. Najlepiej by miały one swoje miejsce w pomieszczeniu ze stałą temperaturą, w zacienionym miejscu. Idealnym miejscem wydaje się być lodówka. Wbrew pozorom, najgorszym możliwym miejscem przechowywania perfum jest łazienka. Wahania temperatury i wilgotność w tym pomieszczeniu mogą mieć negatywny wpływ na zapach zamknięty we flakonie.
Przy wybieraniu perfum można sprawdzić maksymalnie 3 zapachów – FAKT
Wybór zapachu nie jest łatwą sprawą. Wie o tym każdy, kto choć raz był w sklepie z setkami równo poukładanych obok siebie flakonów. Osoby, które chcą zrobić to dobrze, powinny wybrać się do perfumerii w godzinach przedpołudniowych. Wtedy nasz narząd węchu jest w najlepszej formie – odpowiednio pobudzony po poranku i mniej zmęczony niż wieczorem. Specjaliści zalecają, by jednocześnie nie testować więcej niż 3 różnych zapachów. Po 3 różnych zapachach nasz nos przestaje rozróżniać kolejne. Gdzie najlepiej się spryskać? Jeden zapach na prawy nadgarstek, drugi na lewy, a trzeci na zgięcie łokcia. Generalnie warto wybierać takie miejsca ciała, w których pulsuje krew, bo perfumy lepiej się w nich przyjmują. Odradzamy sugerować się zapachem na korku czy papierowym kartoniku – każdy człowiek wyczuje taki zapach inaczej.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Ze względu na mieszanie sie zapachów po powąchaniu wielu próbek perfumerie oferują słoiki z kawą do powąchania by „oczyścić” nos. Ja jestem w stanie więcej niż 3 zapachy rozróżnić i nie mam problemu by wybrać zapach nawet po powąchaniu 10 różnych, Możliwe, że to kwestia indywidualnych możliwości.