- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
Jest kilka stresujących momentów przy organizacji ślubu i wesela – wybór sukni ślubnej, garnituru, kwiatów, sali, kościoła, ułożenie listy gości, przygotowanie zaproszeń… Właściwie wszystkie momenty są trudne. A wybór obrączek to już wyższa szkoła jazdy – w końcu decydujemy się na coś, co z założenia powinno być na całe życie. Czym warto się kierować i na co postawić przy wyborze obrączek ślubnych? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik mający pomóc rozwiązać dylemat: jakie obrączki kupić?
Materiał
To pierwsza pułapka, w którą można wpaść wybierając obrączki ślubne. Te z żółtego złota nie odeszły wprawdzie do lamusa (co więcej, wracają do łask w coraz większym stylu), ale teraz możecie wybierać z wielu rodzajów materiałów. Poza złotem, do tworzenia obrączek wykorzystuje się platynę czy tytan. Szczególnie ten ostatni zyskuje sobie coraz większą popularność – jest stosunkowo niedrogi, bardzo trwały i niezwykle rzadko powoduje alergie (w przeciwieństwie do złota). Do tego prezentuje się całkiem nieźle, co przy tego typu wyborach ma znaczenie.
Gdy zdecydujecie się na złoto, to niestety na tym wybór się nie kończy. Poza klasycznymi już rodzajami tego kruszcu w postaci białego i żółtego, na rynku pojawiły się też inne odcienie: różowy, czerwony, pomarańczowy, szary czy czarny. Gdy nie możecie się zdecydować na konkretny rodzaj materiału, do wyboru jest wiele modeli obrączek ślubnych wykonanych z połączenia kilku rodzajów złota lub innych metali (np. złoto i platyna).
Jeśli zdecydujemy się na złoto, to równie ważna jak odcień jest próba kruszcu. Jest określana na różne sposoby, więc trzeba się nieźle dokształcić i poczytać, zanim zdecydujecie się na konkretną parę obrączek. Zagadnienie próby jest o tyle istotne, że to od niej w dużej mierze zależy trwałość Waszej ślubnej biżuterii. Nie dajcie się jednak zwieść i nie zakładajcie, że im wyższa próba, tym bardziej trwała obrączka. Złoto wysokiej próby, poza tym, że odznacza się wysoką ceną, jest także dosyć miękkie i przez to mało wytrzymałe.
Dlaczego materiał, z którego wykonane są nasze obrączki, jest tak ważny? Poza oczywistym walorem estetycznym i wspomnianą już trwałością, rodzaj materiału wpływa także na możliwość i efekty zmiany rozmiaru obrączek.
Rozmiar
Rozmiar ma znaczenie – i nie chodzi tu o nic zdrożnego, lecz o wielkość obrączki, którą zamierzacie nabyć. Musicie przywiązywać do tego dużą wagę, od rozmiaru zależy bowiem komfort, lub w ogóle możliwość noszenia tego symbolu miłości. Drogie przyszłe panny młode, jeśli myślałyście, że mierzenie sukni ślubnej to spory wysiłek, już przygotujcie się psychicznie na wybór obrączek.
Najłatwiej wybrać obrączkę będzie tym, którzy już przywykli do noszenia pierścieni i mają swój egzemplarz idealnie pasujący do ich dłoni. Na podstawie tego egzemplarza można ściągnąć miarę i określić rozmiar. Gdy nie macie takiej możliwości, pozostaje Wam pierścień mierniczy, dzięki któremu można dopasować właściwy rozmiar obrączki. Aby sensownie załatwić tę kwestię, musicie zarezerwować czas na kilka wizyt u jubilera. Nasze palce są dosyć kapryśne i mogą z różnych powodów jednego dnia spuchnąć. To natomiast doprowadzi do sytuacji, w której wybrany przez nas rozmiar okaże się za duży i już na dzień dobry będziemy musieli nasze obrączki modyfikować. Dlatego najlepiej jest zmierzyć obwód palca co najmniej dwa razy.
Nawet przy najlepiej dobranym rozmiarze może się zdarzyć, że wraz z upływem czasu będziecie musieli go skorygować. W końcu całe nasze ciało z wiekiem się zmienia. Warto wtedy pamiętać o kilku rzeczach: zmiana rozmiaru obrączki staje się coraz trudniejszym zadaniem wraz ze wzrostem liczby użytych materiałów i zdobień. Korekta to zawsze ingerencja w strukturę i pozostawia ona ślad na biżuterii. Do tego zmiana ta może obejmować najwyżej jeden czy dwa rozmiary. Warto zatem dopytać jubilera, jak w konkretnym przypadku może wyglądać obrączka po modyfikacji i w jakim zakresie ta korekta będzie możliwa.
Zdobienia i grawerowanie
Obrączka może wyróżniać się na wiele sposobów. Już wspominaliśmy o łączeniu materiałów i wskazywaliśmy obrączki z kilu rodzajów złota czy złota i tytanu. Zdobienie obrączek może też polegać na dodaniu do nich wybranych przez nas lub producenta kamieni. Brylanty, rubiny, szafiry czy cyrkonie ozdabiają modele przygotowane przez jubilerów. Często, w ofertach kompletów obrączek, kamienie są obecne tylko na damskim modelu. Choć oczywiście u części producentów są to tylko propozycje i przyszli państwo młodzi mogą sami zdecydować kto i ile kamieni doda do swojej obrączki.
Aby uzyskać wyjątkowy efekt warto także zainteresować się wykończeniem obrączek. W swoim zamówieniu możecie określić, czy bardziej podoba się Wam powierzchnia wypolerowana czy matowa, czy decydujecie się na wytłaczanie ornamentów i innych zdobień. Trzeba tylko opamiętać, że z uwagi na ciągłe eksploatowanie obrączek wybrane wzory mogą się wraz z upływem czasu ścierać.
No i w końcu grawer – po wewnętrznej stronie, więc raczej spełnia funkcję sentymentalną niż ozdobną. Grawerowanie obrączek to usługa proponowana w znakomitej większości zakładów jubilerskich. Na specjalne życzenie klienta wykonawca umieszcza na obrączce wybrany przez przyszłego właściciela tekst. Do najpopularniejszych należą: data ślubu, imiona lub inicjały, motta lub cytaty związane z parą młodą. W zależności od ceny obrączek i zakładu jubilerskiego, grawerowanie może być już wliczone w koszty poniesione przy ich zakupie lub płatne dodatkowo.
Fason
Tak naprawdę, kiedy myślicie o wyborze obrączki nie zastanawiacie się najpierw (przynajmniej większość z Was) nad jej rozmiarem, ewentualnym późniejszym powiększeniem czy pomniejszeniem, tym, co umieścimy w jej wnętrzu czy nawet dokładnym materiałem, z jakiego będzie zrobiona. Pierwsze pytanie jakie sobie stawiacie brzmi następująco: jak ta obrączka ma wyglądać? Tu najważniejsze jest, aby nie do końca dać się porwać emocjom i chwilowym modom. Jeżeli nie przywykliście do noszenia biżuterii na palcach lub jesteście raczej drobnej budowy, to bardzo szeroka obrączka albo nie będzie do Was pasować, albo będzie Wam przeszkadzać. Nawet wielkość dłoni ma znaczenie – na delikatne małe dłonie starajcie się wybierać obrączki o umiarkowanej szerokości.
Na wygodę noszenia wpływa też profil obrączki. Mamy cztery profile podstawowe: płaski, wklęsły, lekko zaokrąglony i półokrągły. Poza tym są trzy sposoby wykończenia brzegów obrączki – ścięte pod kątem, ścięte na prosto, zaokrąglone. Warto przymierzyć modele, przy produkcji których użyto każdego z tych profili. Dzięki temu przekonacie się, która obrączka będzie dla Was najlepsza. Istnieje ogólnie powtarzany pogląd, że najwygodniejszymi obrączkami są te o profilu soczewkowym, czyli zaokrąglone od wewnątrz i zewnątrz.
Może zdarzyć się także, że para młoda nie dojdzie do porozumienia w kwestii wyboru obrączek – jedna osoba stawia na ekstrawagancję, podczas gdy druga jest fanem klasyki. Co wtedy? Należy wówczas pamiętać, że obrączki młodych nie muszą być takie same. Oczywiście, znalezienie wspólnego modelu, który i tak może ulec pewnym modyfikacjom w wersji męskiej i damskiej, jest idealnym rozwiązaniem, lecz jeśli się to nie uda, to para może zdecydować się na rożne modele.
Przy wyborze obrączek zawsze trzeba mieć w pamięci to, że z założenia jest to zakup na całe życie. Najrozsądniej jest zatem zbalansować bieżące mody z tradycjami. Ryzykowanie i inwestowanie w najnowsze trendy może okazać się pomysłem trafionym w dziesiątkę, ale może też sprawić, że Wasza modna obrączka za kilka lat będzie po prostu śmieszna.
O przesądach słów kilka…
Nawet gdy już wybierzecie obrączki i wszystko dopniecie na ostatni guzik, to z tą biżuterią są trwale związane liczne przesądy. Mówi się, że rola panny młodej kończy się na wybraniu i przymierzeniu obrączki, nie powinna natomiast za nią płacić i jej odbierać. Niewskazane jest też zbyt częste mierzenie obrączek przed zaślubinami. A już najgorsze, gdy jakaś kobieta przymierzy obrączkę innej, nawet najbliższej. Wtedy w małżeństwie może wydarzyć się zdrada (istnieje także wersja z widmem staropanieństwa). Niewiernością może skutkować również pomyłka przy nakładaniu obrączki na palec i wybór środkowego palca zamiast serdecznego. Pannie młodej źle wróży, gdy jej wybranek wsunie obrączkę do samego końca jej palca – to znaczy, że to on będzie decydował w domu. I na koniec szeroko rozumiane nieszczęście – gdy podczas ślubu obrączka upadnie na posadzkę i podniesie ją jedno z państwa młodych.
Oczywiście takie rewelacje traktujemy z dużym przymrużeniem oka, jak i inne zabobony związane ze ślubem i weselem. A trzeba przyznać, że jest ich u nas naprawdę sporo. Tak jak sporo jest też rożnych „dodatkowych” zastosowań tej biżuterii. Ale na pytanie: jak otworzyć piwo obrączką nie będziemy odpowiadać…
Z poprzednich akapitów dowiedzieliście się, że wskazanie odpowiedniej obrączki to zadanie karkołomne. Postaramy się jednak podsunąć kilka propozycji, które mogą okazać się kluczem do sukcesu i ułatwią wybór obrączek ślubnych. Przy tworzeniu tego zestawienia kierowaliśmy się przede wszystkim elegancją, stylem i elementem lux w tym typie biżuterii. Choć nie obędzie się bez propozycji kontrowersyjnych.
- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
Spis treści
- Na co zwracać uwagę?
- Obrączki do 1000 zł
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.