Nie ocenia się książki po okładce. Są jednak pozycje na tyle kultowe, że bibliofile mogą zapłacić za nie każde pieniądze. Wbrew pozorom, w świecie kolekcjonerów treść odgrywa drugorzędną rolę. O wiele ważniejsza jest rzadkość danego tytułu lub historyczny kontekst jego powstania. Za ta najbardziej wyjątkowe pozycje, najbogatsi są w stanie zapłacić miliony dolarów. Oto najdroższe książki na świecie.
7. „Pierwsze Folio”, William Szekspir – 6,1 mln USD
„Pierwsze Folio” to współczesna nazwa nadana pierwszemu opublikowanemu zbiorowi dzieł Williama Szekspira. Wydany w formacie folio zbiór 36 dzieł, został przygotowany w 1623 r. przez przyjaciół pisarza, zaledwie kilka lat po jego śmierci. Wydrukowano zaledwie 1000 egzemplarzy oryginału, którego cena wynosiła jednego funta. Do dzisiaj przetrwało tylko 228 sztuk „Pierwszego Folio”. W 2001 r. współzałożyciel Microsoftu – Paul Allen – kupił jeden z egzemplarzy za ponad 6 mln $.
6. „Opowieści kantarberyjskie”, Geoffrey Chaucer – 8,8 mln USD
„Opowieści kantarberyjskie” to zbiór opowiadań z XIV w., których autorem jest Geoffrey Chaucer. „Opowieści” zawierają historie opowiadane przez pielgrzymów podążających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury. Dzieło zostało napisane w języku średnioangielskim. Powszechnie uznaje się je nie tylko za zabytek literatury, ale i cenne źródło informacji dla historyków zafascynowanych postawami społeczności u progu XV w. Pierwsze wydanie „Opowieści” sprzedano w 1998 r. za 7,5 mln dolarów. Egzemplarz ten został zakupiony w 1776 r. przez pierwszego Hrabiego FitzWilliama w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za 6 funtów.
5. „Ptaki Ameryki”, John James Audubon – 11,5 mln USD
„Ptaki Ameryki” to książka przyrodnicza Johna Jamesa Audubona. Zawiera ona rysunki i opisy naukowe wielu gatunków ptaków występujących na terenie Stanów Zjednoczonych. Jako serię wydawniczą po raz pierwszy opublikowano ją w latach 1827-1838. Oryginalne wydanie wykonane zostało techniką akwatinty przez Havellów. Ze 170 wydanych egzemplarzy, do naszych czasów przetrwało 119. W 2000 r. zlicytowano kopię za blisko 9 mln dolarów, a w 2012 r. za niecałe 8 mln $. Ale najdrożej zlicytowany egzemplarz „Ptaków Ameryki” osiągnął na aukcji w Londynie w 2010 r. cenę 11,5 mln $. To absolutny rekord jeżeli chodzi o książkę przyrodniczą.
4. „Ewangeliarz Henryka Lwa”, Zakon Świętego Benedykta – 11,7 mln USD
„Ewangeliarz Henryka Lwa” to dzieło zamówione przez Henryka Lwa, księcia Saksonii i Bawarii, do ołtarza Panny Marii w kościele św. Błażeja w Brunszwiku. Pozycja stanowi ważny przykład romańskiego malarstwa książkowego drugiej połowy XII w. Ewangeliarz dla księcia wykonano w benedyktyńskim opactwie w Hemarshausen. Rekordowo drogi egzemplarz został kupiony przez niemieckiego bankiera Hermanna Josefa Absa wraz z niemieckim rządem na aukcji w londyńskim Sotheby’s w 1983 r. za równowartość prawie 12 mln dolarów. Manuskrypt na 266 stronach zawiera tekst czterech Ewangelii i 50 dużych ilustracji. Ze względu na ochronę przed światłem, dzieło jest prezentowane jedynie co dwa lata podczas krótkich wystaw.
3. „Bay Psalm Book”, autor nieznany – 14,2 mln USD
„Bay Psalm Book” to angielski przekład Księgi Psalmów, pierwsza książka wydrukowana w Ameryce Północnej. Pierwszy nakład składał się z 1700 egzemplarzy, z których do dzisiaj zachowało się tylko 11 sztuk. Wydrukowany w 1640 r. psałterz ma blisko 300 stron. Psalmy w nim przetłumaczono ze zwróceniem uwagi na wartość metryczną przekładu na język angielski. Tłumaczenie nie jest szczególnie poetyckie, żaden z psalmów nie pozostał w użyciu w tym brzmieniu, ale niektóre z melodii, w których były śpiewane psalmy, są używane do dziś. W listopadzie 2013 r. egzemplarz tego psałterza został sprzedany za ponad 14 mln dolarów i tym samym stał się najdroższą księgą drukowaną świata.
2. „Magna Charta Liberatatun”, Jan bez Ziemi – 21,3 mln USD
„Magna Charta Libertatum”, czyli Wielka Karta Swobód to akt wydany w 1215 r. w Anglii przez Jana bez Ziemi pod naciskiem możnowładców, wzburzonych królewską samowolą i uciskiem podatkowym. Wielka Karta Swobód była formalnie przywilejem mającym znamiona umowy między królem i jego wasalami. Ograniczała władzę monarchów, głównie w dziedzinie skarbowej i sądowej, określała uprawnienia baronów i duchowieństwa. W 2009 r. Wielka Karta Swobód została wpisana przez UNESCO na listę Pamięć Świata. W grudniu 2007 r. egzemplarz Wielkiej Karty Swobód sprzedano za ponad 21 mln dolarów.
1. „Kodeks Leicester”, Leonadro da Vinci – 30,8 mln USD
„Kodeks Leicester”, znany dawniej jako „Kodeks Hammera” to XVI-wieczny zbiór pism i notatek sporządzonych przez Leonarda da Vinci. Swoją nazwę dzieło zawdzięcza Thomasowi Coke, pierwszemu hrabiemu Leicester, który nabył je w 1717 r. W 1980 r. kodeks kupił filantrop Armand Hammer i przemianowany na „Kodeks Hammera”. Ale w 1994 r. manuskrypt trafił w ręce Billa Gatesa za kwotę 30,8 mln $. Dzieło Leonarda da Vinci tym samym stało się najdroższą książką wszech czasów. Kodeks składa się z 18 arkuszy papieru, przy czym każdy jest złożony w połowie i zapisany po obu stronach. Dzięki temu „Kodeks Leicester” liczy 72 strony dokumentu. Pierwotnie zapiski były związane razem, lecz obecnie są od siebie oddzielone. Jedna ze stron jest stale udostępniona w muzeum w Seattle, pozostałe stale wędrują po świecie.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.