Pozornie to błahostka, ale po dłuższym zastanowieniu dochodzimy jednak do wniosku, że wybór odpowiedniego miejsca na urlop (tym bardziej w tym okresie) nie jest taki prosty. Nie tylko ze względu na atrakcyjność domniemanego celu podróży, ale również na jego historię i liczbę odwiedzających turystów. Oczywiście, filtry mogą być różne, co nie zmienia faktu, że nim ruszymy w zagraniczne wojaże pełne przygód, warto poznać rodzime podwórko, które do zaoferowania ma nie mniej od zagranicznej konkurencji. Poniżej doradzamy, gdzie warto spędzić jesienny urlop w kraju nad Wisłą.
- Zobacz także | Wakacje poza sezonem? Wybieramy najciekawsze propozycje
Tatry – Czerwone Wierchy
Tatry jesienią są po prostu piękne. Szlak Czerwonych Wierchów położony jest nad dolinami: Cichą, Tomanową, Tomanową Liptowską, Kondratową, Małej Łąki, Miętusią i Kościeliską. Choć nie jest on zbyt wymagający, to dostarcza niezapomnianych widoków, a wszystko przez to, że w październiku kępy situ skuciny brunatnieją i czerwienieją, nadając stokom charakterystyczną barwę, o ile oczywiście nie spadnie śnieg.
Pieniny – Trzy Korony
Kolejny kierunek dla osób, które kochają obcowanie z górami. Trzy Korony to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Pieninach. Z platformy widokowej na Okrąglicy można podziwiać jedyne w swoim rodzaju widoki – Pieniński Park Narodowy, Tatry, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki i Magurę Spiską. Przy dobrej pogodzie widać również odległą o 63 km Babią Górę. Barwny krajobraz oczaruje nawet najbardziej wybrednych turystów, zjeżdżających z najodleglejszych zakątków Polski. A do tego to nieskazitelne, górskie powietrze! Nic dodać, nic ująć.
Wałbrzych – Zamek Książ
Jeśli uwielbiasz zwiedzać, a rozmaite historie o średniowiecznych budowlach nie usypiają Twojego zainteresowania, to Zamek Książ z pewnością trafi w Twój gust. Położony jest w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego (znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich). Jest to trzeci, co do wielkości zamek w Polsce. Co ważne, obiekt udostępniony jest do zwiedzania. Ponadto w kompleksie znaleźć można również część gastronomiczną oraz hotel. W jesiennej aurze zamek i jego okolice prezentują się wyjątkowo.
Białowieża – Puszcza Białowieska
Jeśli natomiast uwielbiasz obcować z dziką przyrodą, to Puszcza Białowieska jest miejscem, które pokochasz od pierwszego wejrzenia. Jesienna paleta kolorów sprawi, że krajobraz zapadnie Ci w pamięci na długo. Warto zwrócić uwagę, że w samym sercu puszczy leży Białowieża, która jest obozowiskiem turystów. Na jej terenie znaleźć można wszelkie udogodnienia – siedzibę parku narodowego, muzeum, cerkiew, liczne hotele, hostele i lokale gastronomiczne. Jest również możliwość skorzystania z wypożyczalni rowerów, co z pewnością ucieszy entuzjastów aktywności fizycznej.
Zamość – Rynek
Zamość zachwyca renesansowym klimatem, który działa na zmysły i pobudza wyobraźnie. Projekt kanclerza Jana Zamoyskiego miało realizować koncepcję renesansowego miasta idealnego, jak doskonale pamiętacie Leonardo da Vinci również pracował nad podobnym projektem. Z pewnością uwagę turystów przykuje odnowiony i niezwykle zadbany rynek w okolicach, którego znaleźć można pełno restauracji i kawiarni.
Kraków i malownicze okolice
Kraków to miasto, które uświadamia, że magia jednak istnieje. Tym bardziej jesienią, kiedy wąskie brukowe uliczki zamieniają się w różnobarwne dywany uszyte ze spadających liści. Do tego liczne zabytki, których nawet nie muszę przedstawiać, bo przecież każdy doskonale je zna. Nie mniej jednak warto zwrócić uwagę na okoliczne miejscowości, które również dostarczają nie lada wrażeń, zachwycając swym wyjątkowym klimatem. Jura Krakowsko-Częstochowska kryje wiele tajemnic w zamkowych murach, dlatego nigdy nie brakuje chętnych do ich odkrywania.
Wigierski Park Narodowy – Wigry
To nazwa zarówno jeziora, jak i leżącej nad nim wsi. Wigry są idealne dla osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez aktywności fizycznej. Na terenie parku narodowego udostępniono wiele ścieżek pieszych i rowerowych, dzięki czemu w czasie jazdy można podziwiać bogactwo fauny i flory. Warto zwrócić uwagę, że znalezienie noclegu w okolicach Wigier nie jest trudne, tym bardziej, że nie brakuje kwater agroturystycznych. Jesień robi swoje, dodając uroku i wypełniając przestrzeń barwą tysiąca kolorów.
Chęciny – Jaskinia Raj
Stalaktyty, stalagmity, pizomidy i nacieki w kształcie kulek to i wiele więcej można zobaczyć w najpiękniejszej polskiej jaskini – Raj. Położona jest w pobliżu Chęcin w województwie świętokrzyskim. Jaskinia Raj jest niewielka, łączna długość jej korytarzy wynosi jedynie 240 metrów. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9° C. Z troski o mikroklimat wpuszczana jest jednak ograniczona liczba turystów. Jaskinię można zwiedzać do 15 listopada. W okresie 16 listopada – 15 stycznia jaskinia jest nieczynna. W samych Chęcinach znaleźć można nie tylko ciszę i spokój, ale również malowniczy krajobraz – nad miejscowością góruje średniowieczny zamek.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.