Za produkty luksusowe przez długie lata uznawane były towary dostępne dla wąskich grup społecznych – wszak nie każdego stać na to, czego jest mało. Liczba ludzi żyjących „ponad stan” z roku na rok rośnie, przez co klasyczna definicja luksusu przestaje obowiązywać. Żyjemy w czasach, w których coraz więcej osób może pozwolić sobie na garnitur Hugo Bossa, zegarek Bvlgari czy perfumy Escada. Z dnia na dzień, luksus powszednieje, ale dobra standardowo postrzegane za ekskluzywne nigdy nie stracą na wartości. Jaka jest zatem definicja luksusu w XXI wieku?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, zwłaszcza, że od luksusu do szpanu droga niedaleka. Jeżeli jednak zastanawiacie się jakie są najbardziej luksusowe laptopy dostępne na rynku to dobrze trafiliście. Oto najdroższe i zarazem najbardziej ekskluzywne produkty w swojej klasie.
Asus NX90
Asus NX90 to jedna z pierwszych maszyn, które zapoczątkowały modę na laptopy luksusowe. Sprzęt został zaprojektowany przez Davida Lewisa, a jego premiera miała miejsce na targach CES 2010. Poza innowacyjną stylistyką obudowy, zastosowano w nim innowacyjny system nawigacji przy pomocy dwóch touchpadów (tzw. Rotation Desktop Control), znakomitą jakość dźwięku Bang & Olufsen ICEpower oraz ogromny, 18.4-calowy ekran idealny do oglądania filmów na Blu-ray. W 2010 sprzęt wyznaczał trendy i na nowo definiował pojęcie ekskluzywności. Przez te blisko 2 lata, maszyna niewiele się zestarzała.
Sony Vaio Z21
Sony Vaio Z21 to jedna z najświeższych i zarazem najdroższych konstrukcji japońskiego giganta. Podczas gdy konkurencja głowi się nad konstrukcją „jedynego i niepowtarzalnego” Ultrabooka, Sony nie pcha się przed szereg. Nic w tym dziwnego, gdyż mając w swojej ofercie laptopa z obudową o grubości 16.65 mm i masie 1.2 kg, wcale nie musi nerwowo obgryzać paznokci. Sprzęt oferuje pełnię mobilnej wolności w połączeniu z nietuzinkową wydajnością, która została zmaksymalizowana dzięki zewnętrznej stacji dokującej. Znajdziemy w niej m.in. napęd Blu-ray, złączę Intel Thunderbolt oraz dedykowanego Radeona. Sam laptop ma zaś ekran o przekątnej 13.1″, a dzięki platformie Huron River, jest w stanie poradzić sobie ze wszystkimi biznesowymi wyzwaniami. Jak na prawdziwie luksusowego laptopa, za Vaio Z21 w najmocniejszej wersji zapłacimy grubo ponad 10000 zł.
Alienware M18X
Jeżeli słowo Alienware nic Wam nie mówi to najprawdopodobniej w ogóle nie interesujecie się grami komputerowymi. Należąca do Della firma od dobrych kilku lat zajmuje się produkcją najpotężniejszych laptopów gamingowych. Model oznaczony jako M18X jest największym i bez wątpienia najmocniejszym dzieckiem w historii firmy. Nie ma sensu skupiać się na szczegółach technicznych, gdyż o tych spokojnie można by napisać odrębny artykuł… Alienware M18X ma 18.4-calowy ekran, a swoją oryginalną stylistykę „sci-fi” zaczerpnął z największych klasyków gatunku. Jeżeli pozaziemskie cywilizacje kiedykolwiek były na Ziemi to na pewno używały luksusowych laptopów Alienware.
HP Envy 17-2020ew (3D)
HP Envy 17 3D jest niewątpliwie tym dla giganta z Palo Alto, czym seria MacBook Pro dla Apple. Porównań nie sposób uniknąć, zwłaszcza że przecież naśladownictwo jest najwyższą formą uznania. Envy oferuje pełnię multimedialnej rozrywki zamkniętą w aluminiową obudowę. Dzięki obecności głośników Beats Audio oraz świetnej, 17.3-calowej matrycy 3D, sprzęt jest w stanie w pełni oczarować nas wrażeniami audiowizualnymi. Nie każdy może sobie na niego pozwolić, bo kosztuje znacznie więcej niż 5000 zł. Warto jednak skusić się, bo drugiego tak wszechstronnego laptopa w podobnej cenie ze świecą szukać.
Toshiba Qosmio X770
Osoby, które chcą zaznać pełnokrwistej gamingowej maszyny, a nie mają ochoty wydać całych swoich oszczędności na Alienware M18X, powinny zainteresować się Toshibą Qosmio X770. Japoński koncern nie jest „świeżakiem” w segmencie laptopów dedykowanych maniaKom gier komputerowych. Ich najnowsza konstrukcja, mimo iż stricte gamingowa, bije rekordy popularności, także w naszym kraju. Laptop jest dostępny w dwóch podstawowych konfiguracjach – z 17.3-calowym ekranem zdolnym do generowania obrazów 3D oraz bez tej funkcjonalności. Nawet jeżeli zdecydujemy się na tą drugą opcję, otrzymamy najpotężniejsze podzespoły zamknięte w stylowej obudowie z głośnikami Harman Kardon. Qosmio X770 udowadnia, że mimo iż laptopy gamingowe są pewnego rodzaju rarytasem, to wciąż są ludzie chętni do płacenia za nie.
Sony Vaio SA
Jeżeli zastanawiacie się ile można zapłacić za świetnie wykonanego, a na dodatek stylowego laptopa biznesowego to odpowiedź „dużo” nie trafia nawet w okolice poprawnej wartości. Sony Vaio SA oparty został na platformie Huron River, a dzięki zamontowanemu dyskowi SSD o pojemności 256 GB, nasze dane będą bezpieczne, a dostęp do nich bezproblemowy. Poza kilkoma usprawnieniami w Vaio SA nie znajdziemy więcej niż w testowanym przez MobiManiaKa modelu Vaio SB.
Lenovo ThinkPad W520
Po serii ThinkPad przejętej przez Lenovo od firmy IBM zawsze można było spodziewać się dwóch cech: wydajnej i stabilnej pracy oraz niepoprawnie brzydkiej obudowy. ThinkPad W520, którego recenzję możecie przeczytać na łamach MobiManiaKa, w pełni wpisuje się w schemat laptopa luksusowego. Jeżeli jesteście profesjonalistami, którzy nie poszukują błyskotki, a poważnego kompana do wymagającej pracy, ten twardziel nie zawiedzie. Sprzęt oparty został na platformie Huron River, a grafika Nvidia Quadro 2000M zapewni stabilną pracę w środowisku CAD. W zestawie znajdziemy również cechy charakterystyczne dla wszystkich ThinkPadów, czyli trackpoint pod postacią grzybkowatego manipulatora oraz obudowę wykonaną z plastiku wysokiej jakości. Lenovo ThinkPad W520 to laptop dla profesjonalistów na lata.
Asus Lamborghini VX7
Powiedzmy sobie szczerze: większość z nas nigdy nie będzie mieć własnego Lamborghini… Chyba, że akurat mówimy o ekskluzywnym laptopie gamingowym z portfolio Asusa! Laptop oznaczony jako VX7 integruje w sobie wszystkie najnowsze osiągnięcia projektantów tajwańskiego giganta zarówno w dziedzinie designu, jak i wykorzystanych technologii. Sprzęt oparty został na platformie Huron River, ma potężnego GeForce’a, ale nie to jest w nim najważniejsze. Dostępny w kolorze pomarańczowym lub czarnym, komputer po prostu wygląda fenomenalnie. W tym przypadku całkiem sporo płacimy za umieszczone na klapie ekranu znane wszystkim miłośnikom sportowych maszyn logo Lamborghini. Jeżeli macie ambitny plan posiadania kiedyś jednego z modeli Lamborghini to na dobry początek spróbujcie ujarzmić VX7.
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.