Gorączka „Gwiezdnych wojen” trwa w najlepsze. Najnowsza, siódma część słynnej kosmicznej space opery zbiera pochlebne recenzje. Jeżeli jesteście prawdziwymi fanami, być może powinniście wybrać się na najbliższe wakacje w jedno z niezwykłych miejsc znanych z poszczególnych epizodów. Poniżej znajdziecie 12 propozycji.
Każda odsłona „Gwiezdnych wojen” zaskakuje nie tylko oryginalną historią, ale i pięknymi, malowniczymi krajobrazami. W feerii zachwytów łatwo można zapomnieć o tym, że scenerie znane z poszczególnych epizodów są tu – na Ziemi. Każdy, kto choć przez chwilę chciałby zamieszkać w „odległej galaktyce” powinien odwiedzić jedno z poniższych miejsc (a może nawet i wszystkie)!
Dżerba, Tunezja
Dżerba to największa wyspa w Północnej Afryce, na której można spędzić niezapomniane wakacje. Zwłaszcza, jeżeli jesteś fanem „Gwiezdnych wojen”. Miasteczko Aijim na wyspie Dżerba odegrało rolę pustynnej planety Tatooine, gdzie znajduje sie Kantyna Mos Eisley. To właśnie w niej Obi-Wan Kenobi i Luke Skywalker poznali Hana Soli i Chewbaccę.
Dolina Śmierci, USA
Dolina Śmierci to jedno z najgorętszych miejsc na świecie, nic więc dziwnego, że obfituje w spektakularne, pustynne krajobrazy. To właśnie tu możecie zaznać upału, jak Luke Skywalker i R2-D2 w „Nowej Nadziei”. Na noc warto zatrzymać się w domku lub apartamencie wakacyjnym, a w ciągu dnia zwiedzić zjawiskowy Park Narodowy Death Valley.
Neapol, Włochy
Epizod 1 „Gwiezdnych wojen” nie zebrał zbyt dobrych recenzji ani wśród krytyków, ani wśród fanów. Pałac Królewski we włoskiej Casercie odegrał rolę Pałacu Królowej Amidali – i to aż w trzech częściach „Gwiezdnych wojen”. Nic dziwnego, skoro jest to tak piękne miejsce, że aż chce się je pokazywać. Co ciekawe, Pałac Królewski w Casercie często pojawia się w filmach, m.in. jako substytut Watykanu.
Tikal, Gwatemala
Tikal to legendarne miasto Majów, położone na terenie Gwatemali. Najprawdopodobniej jest to dawna stolica państwa Majów. Zostało założone w początkowym okresie klasycznym, w III w. 16 wieków później posłużyło do stworzenia niesamowitego klimatu Yavin 4 – jednego z księżyców planety Yavin. Miasto Tikal stylizowane na świątynię Sithów pojawia się w Epizodzie IV. Warto przypomnieć, że po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, Imperium umieściło w tym systemie stację kosmiczną, której personel miał odzyskiwać i katalogować złom z resztek stacji bojowej.
Jezioro Como, Włochy
Jezioro Como to niezwykłe miejsce. Jest trzecim co do wielkości jeziorem Włoch, a zarazem najgłębszym jeziorem europejskim. Jedyna wyspa na jeziorze nazywa się Isola Comacina i była zamieszkana już w starożytności. Jezioro jest często wykorzystywane jako tło filmowe – tu m.in. kręcono sceny do „Casino Royale”, ale dla fanów „Gwiezdnych wojen” istotniejsze jest pojawienie się tego miejsca w Epizodzie II. To właśnie tu kwitła miłość Anakina Skywalkera i Księżniczki Amidali w „Ataku Klonów”.
Phuket, Tajlandia
Phuket to największa wyspa Tajlandii, położona na Morzu Andamańskim przy zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Wyspa oferuje nieziemskie widoki, nawet pomimo że wywołane przez silne trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim tsunami w 2004 r., zniszczyło w znacznym stopniu infrastrukturę turystyczną na wybrzeżu wyspy. To właśnie w górach niedaleko Phuket nakręcono część krajobrazów do Epizodu III.
Sewilla, Hiszpania
Mimo iż Sewilla pojawiła się w Epizodzie II zaledwie przez 48 sekund, to nie sposób polecić wakacji w tym malowniczym miejscu. Domek wakacyjny można wynająć za niecałe 100 euro – może będzie to dobry pomysł na oświadczyny? Plac Hiszpański w Sewilli pojawił się w „Ataku klonów”, gdzie grał wyjście z terminala kosmportu na Theed. Innym kręconym tu filmem był „Dyktator” Sashy Barona Cohena.
Las Whippendell, Wielka Brytania
Las Whippendell w okolicach brytyjskiego miasta Watford, to klimatyczne miejsce, w którym unosi się duch „Gwiezdnych wojen”. To właśnie tu nakręcono sceny nawiązywania pierwszego kontaktu Jar Jar Binksa z Obi-Wanem Kenobim oraz jego mistrzem Qui-Gon Jinnem w Epizodzie 1. Co ciekawe, miejsce to wybrano nieprzypadkowo. Niedaleko lasu znajduje się studio filmowe, w którym kręcono część „zamkniętych” scen z tej części kosmicznej sagi.
Finse, Norwegia
„Gwiezdne wojny” kręcono w zróżnicowanych miejscach, rozsianych po całym świecie. Sceny z Hoth z „Imperium kontratakuje” kręcono w norweskiej miejscowości Finse. Znajduje się w niej, najwyżej położona stacja kolejowa na trasie Oslo-Bergen, a trzeba wiedzieć, że jest to jedyny sposób na dotarcie do Finse. Do miejscowości nie prowadzi bowiem żadna droga. Każdy, kto chciałby wybrać się w to niedostępne miejsce, powinien dobrze rozplanować swoją podróż. Zdecydowanie jednak warto, bo widoki zapierają dech w piersi.
Grindelwald, Szwajcaria
Ta niewielka szwajcarska wioska górska jest znana jako punkt wypadowy na lodowiec Eiger i na Wetterhorn, a latem jako baza górskich wycieczek i wspinaczki skałkowej. W Grindelwaldzie mieszkał kiedyś Ryszard Wagner, a ponadto kręcono tu „Gwiezdne wojny”. Piękne krajobrazy górzystej okolicy wykorzystano w „Zemście Sithów” jako Alderaan.
Medenine, Tunezja
Medenine to spore miasto w Tunezji, a na dodatek wygląda niesamowicie. To właśnie dlatego pustynną architekturę wykorzystano w „Gwiezdnych wojnach”, a szczególnie w Epizodzie I, gdy po raz pierwszy poznajemy Anakina. To właśnie w Medenine był dom przyszłego Dartha Vadera, można zatem stwierdzić, że to tam znajdują się jego korzenie.
Wielki Szott, Tunezja
Wielki Szott to bezodpływowe, słone jezioro w środkowo-zachodniej Tunezji. Stanowi ono największy słony obszar na Saharze, który według różnych źródeł liczy 5000-7000 km kw. powierzchni. Ekstremalne warunki klimatyczne – roczne opady sięgające zaledwie 100 mm i temperaturze na poziomie ok. 50 st. Celsjusza – sprawia, że jest to miejsce wyjątkowo nieprzyjazne dla życia. Jezioro można pokonać pieszo albo samochodem, ale nie jest to bezpieczne ze względu na często nietrwałą powierzchnię soli, która dodatkowo jest zasypywana piaskiem. Wielki Szott imitował powierzchnię planety Tatooine w Epizodzie IV „Gwiezdnych wojen”.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.